ترکیه بهشت بازی سازان

ترکیه بهشت بازی سازان

کشورترکیه در سال های اخیر پیشرفت های زیادی در زمینه بازی سازی از خود نشان داده و رفته رفته به یکی از کشورهای تاثیرگذار در بازار توسعه و فروش بازی های ویدیویی در جهان تبدیل شده است. شاید بتوان علت این موفقیت را در مصاحبه ای که در زیر می آید جستجو کرد. این مصاحبه در سال 2017 انجام شده و حقایقی که از قول آقای Tuğbek Ölek درآن آمده است، به روشنی راز این پیشرفت را برملا می کند.

آقایTuğbek Ölek یکی ازموسسان Seti Media ازرسانه های نوشتاری معروف ترکیه در زمینه بازی است و متن زیر بخش هایی از مصاحبه Bloomberg Businessweek Turkey با ایشان است. برای دیدن متن اصلی مصاحبه اینجا کلیک کنید.

“… یکی ازبزرگترین مشکلات بازی سازان ترکیه این است که نمی دانند کدام یک از مشوق های دولت راانتخاب کنند! حتی در آلمان و فرانسه نیزاین حد از حمایت ازتوسعه دهندگان وجود ندارد.می بینید ما چه مشکلات خوبی داریم! این حمایت ها ازکمک به جبران خسارت پروژه ها گرفته تا تامین هزینه استخدام متخصصان خارجی راشامل می شود.

…بسته های حمایتی دولت در اختیار بازی سازان مستقل نیز هست.مثلا وزارت اقتصاد حمایت مالی تا 200 هزاردلار را برای هر پروژه تخصیص می دهد.اگر بازی شما باهدف عرضه دربازارهای خارجی تولید می شود، می توانید از 100هزاردلار کمک بیشترو50 هزاردلار برای لایسنسینگ نیزبهره مند شوید.به علاوه، امکان دریافت50% هزینه تامین دستمزد دوکارمند نیزبرای شما وجود دارد. درصورت نیازبه تاسیس دفتردرکشورخارجی،ازحمایت تامین هزینه اجاره بها نیزبرخوردارخواهید بود.می توانید ازچندین بسته حمایتی همزمان نیزاستفاده کنید. همچنین،برنامه های تربیت نیرو وکارآموزی و اعطای مدارک نیزدرمراکزتحصیلی و دانشگاهی ترکیه وجود دارد…

90 درصد از بازی هایی که در ترکیه ساخته می شود، در خارج از این کشور به فروش می رسد. درآمد خارجی ترکیه دراین زمینه به 500 میلیون دلار در سال می رسد. امروزه دیگر نیازی به استودیوهای بزرگ برای ساخت بازی نیست. می توان گفت در ترکیه هرکس که صاحب بینش، شجاعت و ایده باشد می تواند بازی بسازد. ما در این کشور 20 استودیو رسمی بازی سازی داریم. علاوه بر این ها، تعداد نامشخصی از گروه های بازی سازی جوان و مستقل وجود دارد که بازیهای مخصوص موبایل تولید و درآمد کسب می کنند. اگرچه تعداد این گروه ها قابل سنجش نیست، اما به نظر می رسد 200 گروه مستقل در این کشور کارمی کنند و هر روزه هم به تعداد آنها افزوده می شود…

در کنار همه حمایت های دولتی، بازی سازان می توانند در استودیوهای بازی سازی نیز مشغول به کار شوند. در واقع استودیوها در ترکیه فضای پیشرفت بسیار زیادی دارند. اما نیروی کاری کافی برای آنها وجود ندارد و اتحادیه بازی سازان ترکیه این مشکل را یکی از بزرگترین مشکلات صنعت بازی سازی در این کشور می داند. در حقیقت مهمترین نیاز حال حاضر این صنعت در ترکیه نیروی کاری آموزش دیده است. در شرایط فعلی، بخش بازی سازی 2000 فرصت شغلی ایجاد کرده که به راحتی می توان آن را به 4000 فرصت رساند. اما به شرط آن که نیروی کاری آموزش دیده پیدا شود…”

با مطالعه این مصاحبه می توان علت موفقیت ترکیه در صنعت بازی سازی را تا حد زیادی به حمایت های درست و برنامه دار دولت این کشور مرتبط دانست. همان طور که دیدید، حمایت های دولت ترکیه از بازی سازان بسیار گسترده است، تا جایی که غیرقابل باوربه نظر می رسد. این حمایت ها نه تنها پوشش مالی و اقتصادی برای فعالان حوزه بازی سازی را در بر می گیرد، بلکه مراکز دانشگاهی این کشور نیز از لحاظ علمی و فنی، دانش آکادمیک بازی سازان را ارتقا بخشیده اند. با در نظر گرفتن همه این حمایت ها می توان راز تولد بازی های بسیار بزرگ و معروف از این کشور را جستجو کرد. بازی هایی نظیر Toon Blast و Oddmar تنها دوعنوان موفق این کشور در عرصه بین المللی هستند که موفق به کسب جوایز متعدد و فروش  و شهرت فوق العاده در جهان شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *