بررسی بازی Botheads: کپی کن،اما خلاق باش!

بررسی بازی Botheads: کپی کن،اما خلاق باش!

بررسی بازی botheads

بازی BotHeads کاری از استودیو A Small Game به تازگی به صورت رایگان بر روی مارکت های گوگل پلی و اپ استور قرار گرفته است.

کسانی که به بازی بر روی گوشی های تلفن همراه علاقه و عادت دارند و وضعیت کلی انتشار این بازی ها را رصد می کنند، خیلی زود  متوجه می شوند که این بازی از کدام اثر زیبا و پرفروش ایده گرفته است.ریشه های انگیزه و الهام BotHeads را باید در بازی خوش ساخت و معروف Badland جستجو کرد. البته BotHeads به هیچ وجه حجم و پیچیدگی  Badland را ندارد، اما با این حال به نظر نویسنده و به اعتقاد خیلی از افرادی که آن را بازی کرده اند، بازی سرگرم کننده، شیک و جذابی از آب در آمده است.

قصه:

این بازی هیچ داستانی ندارد! بازیکن در نقش یک ربات که فقط سر دارد، بدون اینکه دلیل آن مشخص باشد باید از مکان های پرخطری عبور کند. کسانی که Badland را بازی کرده اند، به خوبی می دانند که دقیقا وضعیت کلی بازی Badland  نیز به همین صورت است. بازی شروع می شود و شما نمی دانید چرا و به دست چه کسانی در این سرزمین پر از بلا قرار داده شده اید و این همه خطرات طبیعی و مصنوعی را چه کسی در سر راه شما گذاشته است! اما این بازی ها چنان از لحاظ گیم پلی، سرگرم کننده و از لحاظ بصری چشم نواز است، که بازیکن خلا قصه را حس نمی کند و یا اینکه درذهن خود یک داستانک حداقلی را برای آن تصور می کند.

سبک و ژانر گیم پلی؛

از لحاظ گیم پلی نیز می توان BotHeads را کپی بسیار نزدیکی از Badland دانست. کاراکتری که با لمس صفحه نمایش از زمین کنده می شود و با هر بار لمس به پرواز در می آید. همچنین همان سبک خطرات و موانع و همان طبیعت بیرحم که دورتادور کاراکتر را احاطه کرده است؛ این شباهت به قدری زیاد است که در دقایق اولیه بازی احساس می کنید سازندگان بدون هیچ نوآوری فقط کپی کرده اند.

بررسی بازی botheads

از لحاظ ژانر اما این بازی بسیار نوآورانه تر به نظر می رسد؛ BotHeads در عمل یک بازی ماجراجویانه و مرحله ای کلاسیک است. بازیسازان مراحلی را به ترتیب دشواری برای شما طراحی کرده اند که شما باید یکی پس از دیگری با موفقیت به اتمام برسانید. این مراحل بسیار به دقت و هوشمندانه دیزاین شده و به نظر می‌رسد همه چیز سر جای خودش قرار گرفته است و فضای کلی بازی و خطرات و موانع موجود بازیکن را به شدت ترغیب می کند که هر چه زودتر به پایان کار و مراحل نهایی برسد. اما با کمال تعجب BotHeads در واقع یک بازی رکوردی است! یعنی در صورتی که  game over شوید ، و سکه کافی نداشته باشید، رکوردتان نمایش داده می شود و شما باید به مرحله ۱ بازگردید!  ژانر مرحله ای ماجراجویی بازی در کنار سبک تفننی و ثبت رکوردی آن، در ابتدا بازیکن را گیج و حیرت زده می کند. اما به اعتقاد نویسنده این موضوع اتفاق جالبی را برای این بازی رقم زده و حالت جدیدی را به وجود آورده است.

بررسی بازی botheads

سبک هنری

از لحاظ سبک گرافیکی، نیز با یک بازی به شدت کپی برداری شده از Badland البته باز هم در مقیاس کوچکتر روبه رو هستیم. فضای سیاه و تک رنگ پیش زمینه به همراه رنگ آمیزی چشم نواز gradient در پس زمینه دقیقا شما را به یاد Badland و یا حتی Feist می اندازد. اما BotHeads در این زمینه نیز زیبا عمل کرده و اثر چشم نوازی را در مقابل دیدگان مخاطب قرار می دهد. موسیقی بازی نیز یک اثر شاد و پرانرژی است که حس هیجان و تحرک را به بازیکن منتقل می کند.

کنترل:

عالی ترین جنبه BotHeads ، به اعتقاد نویسنده بخش کنترل است. هدایت و انتقال کاراکتر در فضای پرچالش بازی به روان ترین و لذت بخش ترین شکل ممکن انجام می شود؛ و این دقیقا چیزی است که در فضای پرخطر بازی کاملا ضروری به نظر می رسد. بازیسازان در این جنبه بسیار موفق عمل کرده اند، به طوری که بازیکن احساس کنترل 100 درصد روی کاراکتر دارد و حس می کند که می تواند آن را در فضاهای بسیار باریک میان موانع به سلامت عبوردهد.

رابط کاربری

یکی دیگر از جنبه های موفق بازی، رابط کاربری پرانرژی، سرراست و قابل فهم آن است. بازیکن به هیچ وجه در درک بخش های مختلف UI، احساس سردرگمی نمی کند علاوه بر این، رابط کاربری این بازی کمک زیادی به انتقال جو مهیج و پرانرژی آن به بازیکن می کند.

جمع بندی:

روی هم رفته، بازی BotHeads را باید یک کپی خلاقانه و زیبا دانست که واقعا ارزش بازی کردن را دارد. به شما توصیه می کنیم که حتما این بازی را تجربه کنید.

 

1 دیدگاه

  1. یه بنده خدا گفت:

    آغای مرزبان آموزشاتون عالیه ولی تو رو قرآن کریم آموزش ضد هک بازی با لاکی پچر رو بهمون یاد بدید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *