پیاده سازی قابلیت زوم در گیم میکر

زوم در گیم میکر

(:سطح متوسط)در ویدیو آموزشی زیر روش پیاده سازی قابلیت زوم در گیم میکر را فرا می گیریم. همان طور که می دانید منظور از زوم (zoom) بزرگتر و یا کوچک تر کردن مقدار قابل مشاهده از فضای بازی است .در گیم میکر، بخشی از فضای بازی که در view فعال در روم قرار می گیرد، به عنوان قسمت قابل مشاهده محسوب می شود. در نتیجه برای زوم کردن بایستی مشخصات view را کنترل کرد. به طور ساده تر، با افزایش و یا کاهش طول و عرض view می توان قابلیت بزرگنمایی (zoom in) و کوچک نمایی (zoom out) را پیاده سازی نمود.

یکی از آسان ترین و درعین حال کارآمدترین روش های تغییر طول و عرض view استفاده از یک متغیر به عنوان ضریب است. در این ویدیو آموزشی از متغیری به نام دلخواه zoom_factor استفاده کرده ایم که مقدار پیش فرض آن 1 به معنای ابعاد استاندارد (بدون زوم) است. سپس در رخداد step مقدار طول و عرض view را به صورت حاصل ضرب ابعاد اولیه آن در zoom_factor قرار می دهیم:

view_wview = zoom_factor * 1024;

view_hview = zoom_factor * 768;

( دقت کنید که دراین دو خط کد، اعداد 1024 و768 به ترتیب طول  عرض پیش فرض view در یک پروژه استاندارد گیم میکر است. ) .

به این ترتیب با کم وزیاد کردن مقدار zoom_factor در هر رخداد دلخواه دیگر، می توانیم ابعاد view را کاهش و یا افزایش دهیم.

زیربنای قابلیت زوم به همین راحتی قابل پیاده سازی است. البته همانطور که در ویدیو خواهید دید، برای آنکه یک زوم استاندارد و خوش ساخت داشته باشیم باید در ادامه دو قدم کوچک دیگر نیز برداریم:

اولا اینکه: باید روند افزایش و کاهش ابعاد view نسبت به مرکز آن اتفاق بیافتد (نه از گوشه بالای سمت چپ.)

دوم اینکه: باید محدوده مشخصی برای zoom in و zoom out تعریف کنیم؛ به طوری که بعد از رسیدن به مقدار خاصی امکان زوم کردن غیر فعال شود، تا این عمل تا بی نهایت ادامه پیدا نکند.

با مشاهده ویدیو زیر، این مطالب را در قالب یک پروژه عملی به صورت ساده تر و بهتر درک خواهید کرد. در ضمن می توانید پروژه نمونه این درس را نیز از اینجا دانلود کنید. در صورتی که سوال یا ایرادی نسبت به این موضوع دارید در قسمت نظرات بیان فرمایید.

 

مشاهده ویدیو

.

3 دیدگاه ها

  1. مهدی گفت:

    سلام من زوم انجام میدم ولی اسپرایتام در جی یو ای هم زوم میشه در بخش درو جی یو ای هم کد نوشتم ولی بازم زوم میشه ثابت نمی مونه چه کنم

  2. ایمان ع گفت:

    عالی عالی عالی

  3. رضا گفت:

    سلام ممنون از آموزش هاتون میخواستم ببینم چطور سیستم فصل بندی میتونیم برای بازی بزاریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *