افزونه شیدر BLUR در گیم میکر

افزونه شیدر BLUR در گیم میکر

شیدر BLUR در گیم میکر

در این نوشتار با نحوه استفاده از شیدر blur در گیم میکر و لینک دانلود افزونه آن در خدمت شما هستیم. اما شیدر چیست؟

همانطور که می دانید در اکثر بازی های ویدیویی ازافکت های خاصی برای ایجاد جلوه های ویژه در سبک نمایش  فضاهای مختلف بازی استفاده می کنند. shader  ها یکی از رایج ترین تکنیک های انجام این کار هستند. برای آنکه بتوانید کارکرد شیدرها را بهتر درک کنید می توان آن را با فیلترهای مورد استفاده در فوتوشاپ مقایسه کرد.  در واقع شیدرها برروی کل یا بخشی از محیط بازی قرار می گیرند و نحوه نمایش پیکسل ها را در محل مورد نظر  تغییر می دهند. جلوه های بسیار زیادی را می توان با شیدرها به وجود آورد. در تصاویر زیرتعدادی از این موارد را مشاهده می کنید.

شیدر BLUR در گیم میکر

شیدر motion blur: با تار کردن فضای پس زمینه سرعت بالای اتومبیل نشان داده شده است.

شیدر BLUR در گیم میکر

شیدر blur و vignette: یک فضاسازی غم انگیز و یک سرنوشت مبهم

شیدر BLUR در گیم میکر

شیدر night vision که نشاندهنده دید بازیکن از لنز یک دوربین دید در شب است.

همانطور که قبلا در مقاله  مربوط به توضیح انواع منابع در گیم میکر با عنوان : کدنویسی در گیم میکر-سطح مبتدی-قسمت چهارم توضیح داده شد کدنویسی شیدرها بخش پیچیده و پیشرفته ای از گیم میکر محسوب می شود و ایجاد و استفاده از آن برای کاربران مبتدی و متوسط کار آسانی نیست. به همین دلیل گروه کلاس بازی سازی تصمیم گرفت بنا بر تقاضای بعضی از کاربران یک روش بسیار آسان برای استفاده از مجموعه ای از شیدرهای پرکاربرد را تولید و به علاقه مندان گیم میکر استودیو ارائه کند. به طوری که بازی ساز با  هر سطح از دانش گیم میکر بتواند با کمترین زحمت، افکت های زیبای مد نظر خود را به بازیش اضافه کند.

در حال حاضر یکی از پراستفاده ترین شیدرها با نام Blur که کاربرد آن در تار و مبهم کردن فضا است، به صورت آزمایشی و به طور رایگان در اختیار شما قرار داده شده است. لطفا افزونه شیدر Blur را از پایین این مطلب دانلود کرده و بر طبق دستورالعمل ساده زیر از آن استفاده کنید:

1-    افزونه را در پروژه خود import کنید. (راهنمای وارد کردن افزونه ها در گیم میکر استودیو)

2-    یک نمونه از آبجکت obj_blur در در روم خود قرار دهید.

3-    اثر این شیدر را در بازی خود ببینید!

استفاده از شیدر Blur به همین راحتی بود! اما در صورتی که تصمیم دارید جلوه این شیدر را به صورت دلخواه در پروژه خود تغییر دهید:

در رخداد Draw GUI در خط سوم عددی که در درون پرانتز قرار گرفته(1/150 به صورت پیش فرض)، نشان دهنده شدت تاثیر Blur می باشد. می توانید این عدد را به میل خود تغییر دهید. توجه داشته باشید که این عدد می بایست  یک مقدار بسیار کوچک و به صورت یک کسر کمتر از 1 باشد محدوده مناسب برای این عدد بین 1/100 تا حدود 1/1000 است. هر چقدر مخرج این کسر بیشتر باشد میزان محو بودن تصویر کمتر شده و نتیجه واضح تر می شود. و بر عکس هر چقدر مخرج کوچک تر باشد اثر Blur بیشتر دیده می شود.

در صورتی که تصمیم دارید حالت Blur را در بازی خود  فعال و غیر فعال کنید :(مثلا فقط در زمان مرگ کاراکتر اصلی فضا Blur باشد و در سایر موقعیت ها از آن استفاده نشود) در این صورت کار بسیار راحتی در پیش دارید. متغیر global.shader_active  مسئول فعالسازی این شیدر در بازی شماست. در صورتی که آن را برابر با true قرار دهید، شیدر فعال و در حالتی که آن رابرابر با false  قرار دهید غیر فعال می شود.

یک نکته:

در تهیه و آماده سازی این شیدر و برای اینکه بتوان آن را به آسانترین صورت استفاده کرد از application surface استفاده شده است. استفاده از این شیدر در پروژه های مخصوص PC کاملا بدون اشکال و با بهترین کارایی خواهد بود. اما این موضوع در بازی های اندروید ممکن است سرعت اجرا را با افت روبه رو کند. بنابراین در صورتی که پروژه اندروید شما نسبتا سنگین و شلوغ است استفاده از این شیدر ممکن است افت بیشتری را در اجرای بازی ایجاد کند.

بازخورد:

لطفا از این شیدر در پروژه های PC و اندروید خود استفاده کنید و نظر خود را درباره آن به ما اطلاع دهید. همچنین ما آماده پاسخ گویی به اشکالات و سوالات فنی و کمک در پیاده سازی این شیدر در بازی های شما هستیم.

پس از اطمینان از رضایت شما از این شیدر، تیم کلاس بای سازی آماده است، مجموعه کاملی  از انواع شیدر های مورد نیاز در بازی های مختلف را در اختیار همه دوست داران گیم میکر قرار دهد. بنابراین با اشتیاق منتظر نظرات و پیشنهادهای شما هستیم.

 

دانلود

افزونه شیدر BLUR برای گیم میکر استودیو

 

 

.

1 دیدگاه

  1. سلام ببخشید فکر کنم افزونه اتون مشکل داره . کار میکنه ها ولی وقتی روم طولانی درست میکنی و کاری کنی دوربین با پلیر حرکت کنه ابجکت تار کردن کارشو درست انجام نمیده ( باگ داره ) اگر میشه یه تستی کنید روش رفع مشکلشو بگین . ممنون !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *