روش ساخت کلید مجازی در گیم میکر

آموزش ساخت کلید مجازی در گیم میکر

(سطح متوسط)

با ظهور گوشی های هوشمند که از فناوری لمس صفحه پشتیبانی می کرد، کیبوردها جای خود را روی این دستگاه ها از دست دادند و کاربر می بایست به جای آنها از کلید های گرافیکی که به صورت دیجیتال بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود استفاده کند.به این کلید ها که به جای کیبوردهای فیزیکی و واقعی مورد استفاده قرار می گیرند، کلید مجازی Virtual Key گفته می شود و در تمام اپلیکیشن ها و بازی های نصب شده روی این دستگاه ها حضور دارند. در بازی های ساخته شده با گیم میکر مخصوص سیستم عامل های اندروید و ios نیز چون خبری از کیبورد نیست، بازی ساز باید به فکر طراحی و پیاده سازی کلیدهای مجازی برای بازی خود باشد. در آموزش ویدیویی زیر با روش ساخت کلید مجازی در گیم میکر آشنا می شوید.

روش ساخت این کلید ها به طور خلاصه به این صورت است که ابتدا کنترل های بازی خود را به صورت معمول و برای کلیدهای واقعی کیبورد (مثل کلید Space، Ctrl،….)  ایجاد می کنیم. سپس با استفاده از تابع زیر و به ازای هر یک از این کلید ها، یک کلید مجازی می سازیم  و در آن به عنوان آخرین پارامتر، نام کلید واقعی موردنظر روی کیبورد را وارد می کنیم:

virtual_key_add(x, y, w, h, keycode);

توضیحپارامتر
مختصات طولی محل قرار گرفتن کلید مجازی روی صفحه نمایش x
مختصات عرضی محل قرار گرفتن کلید مجازی روی صفحه نمایش y
طول اسپرایت در نظر گرفته شده به عنوان کلید مجازیw
عرض اسپرایت در نظر گرفته شده به عنوان کلید مجازیh
نام کلید واقعی متناظر با کلید مجازی بر روی کیبوردkeycode

 

برای دریافت نام هر یک از کلیدهای کیبورد در گیم میکر میتوانید به این صفحه مراجعه کنید:

لیست نام کلیدهای کیبورد در گیم میکر

همچنین گیم میکر برای راحتی کار بازی ساز تابعی را مخصوص تست عملکرد کلید مجازی اضافه کرده اsت که به کمک آن به آسانی می توانید پیش نمایشی را از کلید مجازی خود در بازی ببینید و تست کنید. این تابع به صورت زیر است و تنها کافی اsت نام کلید مورد نظر را در آن قرار دهید:

virtual_key_show()

نکته ای که باید در مورد مختصات محل قرار گیری کلیدهای مجازی ونمایش آن در محیط بازی به آن توجه کنید این است که باید از مختصات صفحه نمایش (لایه GUI) استفاده کنید.در صورتی که با این موضوع آشنایی ندارید صفحات زیر را ببینید:

آموزش نمایش روی لایه GUI

آموزش گیم میکر-نمایش در لایه GUI-قسمت دوم

ویدیو آموزش کامل همراه با پروژه عملی

 

 

1 دیدگاه

  1. hosein گفت:

    عالیییییییییییییییییی
    gooooooood

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *