آموزش کامنت گذاری در گیم میکر – سطح متوسط

آموزش کامنت گذاری در گیم میکر – سطح متوسط

در این درس درباره روش کامنت گذاری در گیم میکر صحبت می کنیم: یکی ار مفیدترین نکات درمحیط کد نویسی که می تواند تاثیرات بسیار خوبی در کارایی و سهولت برنامه نویسی شما ایجاد کند. در واقع از کامنت گذاری در همه زبانهای برنامه نویسی استفاده می شود. بنابراین سعی کنید آن را تمرین و برای خود تبدیل به عادت کنید.

یکی از مهمترین نکات در کار با محیط کد نویسی شاید کامنت گذاری باشد. این موضوع اگر چه یک مساله کاملا اختیاری است اما فقط یک برنامه نویس حرفه ای از ارزش واقعی آن با خبر است.

همانطور که می دانید یک صفحه code editor ممکن است از ده ها،صد ها و حتی تعداد بیشتری خطوط کدنویسی تشکیل شده باشد. دربسیاری از موارد هرقطعه از کد از چندین خط تشکیل شده که وظیفه انجام دادن عمل به خصوصی از بازی را به عهده دارند. علاوه بر این هر یک از خطوط نیز به نوبه خود بخش کوچکی از کارمربوط به خود را انجام می دهند. شاید در یک بازی کوچک با مکانیک آسان کارکرد هر کدام از بخش  هابه سادگی قابل فهم باشد،اما زمانی که کار شما کمی بزرگتر باشد و حجم کد نویسی آن افزایش پیدا کند، درک اینکه هرکدام از بخش ها یا خطوط با چه هدفی نوشته شده است قدری مشکل می شود. دراین صورت زمانی که تمایل دارید چیزی را در بازی خود تغییردهید و یا آنکه بخش دچار مشکل را عیب یابی کنید متوجه خواهید شد که چقدر پیدا کردن قسمت مورد نظر برایتان سخت خواهد بود. علاوه بر این تصورکنید که شما بازی را 6 ماه قبل نوشته اید و دراین مدت مراجعه ای به آن نداشته اید. حال بعد از این همه مدت تصمیم دارید بخشی از بازی خود را تغییر دهید. روشن است که نمی توانید به راحتی به یاد آورید که چه خطی و یا چه بخشی از کار دارای چه وظیفه ای بوده است و به زمان زیادی احتیاج پیدا خواهید کرد که با کوشش و خطا به نتیجه مورد نظر دست پیدا کنید. این موضوع زمانی سخت تر می شود که بخواهید سورس مورد نظررا به دوست یا همکار خود بدهید تا از آن استفاده کند.  اینجاست که به اهمیت کامنت پی می برید.

کارکرد کامنت به این صورت است که شما با قرار دادن // در هر قسمتی از محیط کدنویسی خود فضایی را برای نوشتن یک یادداشت فراهم می کنید. به این ترتیب Game Maker Studio در هنگام اجرای کد زمانی که به این علامت می رسد مطالب بعد از آن را به عنوان کامنت و یا یادداشت به حساب آورده و آن را در محیط بازی اجرا نمی کند (به اصطلاح از رده خارج می کند).در نتیجه بازی شما از این نظر دچار باگ نمی شود  وشما یا دیگران می توانید به راحتی با مراجعه به هر بخش ازکارکرد آن مطلع شوید.

استفاده خیلی جالبی که می توان از خاصیت کامنت گداری کرد این است که شما می توانید درموقع تست و یا عیب یابی بازی خود هرخط ویابخشی از کد مورد نظر خود را با قرار دادن علامت کامنت از رده خارج کنید تا عملکرد بازی خود را بدون آن بخش بررسی کنید. برای این کار کافی است به راحتی در جلوی خطوط مورد نظر خود علامت // قرار دهید. این خطوط به رنگ سبز در می آیند و از رده خارج می شوند. با این کار آسان، دیگرنیازی ندارید بخش مشکوک از کار خود را حذف کنید؛ زیرا ممکن است دوباره به آن نیاز پیدا کنید.خیلی راحت کافی است علامت // را از جلوی آن بردارید تا دوباره مورد اجرا قرار بگیرد.

گاهی اوقات کدشما از تعداد زیادی خط تشکیل شده است و شما میخواهیدتمام خطوط را از رده خارج کنید. برای این کار اگربخواهید یکی یکی خطوط را با علامت کامنت از کار بیاندازید به زمان  زیادی نیاز خواهید داشت. برای این کار کافی است به ابتدای بخش مورد نظرخود رفته وعلامت */  تایپ کنید. با این کار می بینید که کل خطوط بعد از این علامت به رنگ سبز در می آید و از رده خارج می شود.

اما در شرایطی که شما نمی خواهید کل خطوط را از کار بیاندازید باید چه کرد؟ تصور کنید شما میخواهید 30 خط از خطوط میانی یک حجم 1000 خطی را حذف کنید. برای این کار کافی است به روش گفته شده ابتدای بخش مورد نظر را با */ و انتهای مورد نظر خود را به صورت بر عکس با /* علامت گذاری کنید.

یکی دیگر از استفاده های فوق العاده ای که می توان از کامنت گذاری کرد این است که می توانید برای قطعه کد خود نامگذاری کنید. به تصویر زیر دقت کنید.

همانطور که می بینید در مقابل رخداد Create این آبجکت 6 اکشن به صورت 6 قطعه کد نوشته شده است. مسلما منظور برنامه نویس از استفاده کردن از 6 قطعه کد به جای آنکه همه را در یک قطعه جای دهد آن است که هر کدام از این قطعات کارکرد خاصی را به عهده دارد و برنامه نویس برای سهولت بررسی و کنترل کار خود آنها را به صورت مجزا نوشته است. اما اگر قصد داشته باشد موضوع خاصی را در یکی از این اکشن ها تغییر دهد ممکن است فراموش کند که آن را در کدامیک از این موارد 6 گانه نوشته است. ممکن است مجبور شود تک تک آنها را باز کند  بخواند تا به مطلب مورد نظر خود برسد. برای جلوگیری از این مشکل و و مشخص کردن کارکرد هر کدام یک ترفند بسیار جالب و راحت وجود دارد. کافی است کدمورد نظر را باز کرده و در اولین خط آن علامت /// را تایپ کنید.با این کار خط اول شما به کامنت نامگذاری تبدیل می شود.

از این به بعد متنی را که بعد از /// تایپ کرده اید به صورت عنوان اکشن در پنجره Object Properties دیده خواهد شد. بدون آنکه حتی خود علامت /// دیده شود.

 

مثل همیشه امیدواریم مطالب آموزشی ما برایتان مفید باشد. لطفا پیامها و پرسش های خود را در قسمت تظرات پایین صفحه ارسال کنید.

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *