سورس حرکت ماشین در GML

سورس حرکت ماشین در GML

در این پست، سورس حرکت ماشین از نمای بالا به پایین قرار داده شده است. برای ایجاد این نوع حرکت از 4 متغیر اصلی speed به معنای سرعت، friction به معنای اصطکاک، image_angle به معنای چرخش   و direction به معنای راستای حرکت استفاده شده است. با کلیک بر آیکان دانلود در انتهای مطلب ،فایل gmz پروژه را دانلود کنید و از داخل نرم افزار آن را import نمایید.

همان طورکه می دانید، از این نوع حرکت، در بازی های زیادی اسنفاده می شود. حتی بازی بسیار معروف GTA دراولین نسخه های خود از حرکتی مشابه این برخوردار بود. بازی های بسیار زیاد دیگری در سبک race یا بازی های ماجراجویی با اتومبیل و یا بازی های با موضوع راننده تاکسی نیز ازاین نوع حرکت بهره مند هستند.

نکات بسیار مهمی که باید حتما راجع به این سورس بدانید شامل موارد زیر است:

 1. برای ماشین، یک متغیر حداکثر سرعت تعیین شده است(max_speed). این متغیر سقف سرعت آن را مشخص می کند و برای سریعتر و یا کندترکردن ماشین کافی است این متفیر را کم و زیاد کنید.
 2. حداکثر سرعت دنده عقب ماشین هم به مقدار max_speed وابسته شده است. اما سقف آن نصف قرار داده شده است. زیرا همیشه حداکثر سرعت روبه عقب از حداکثر سرعت رو به جلوکمتر است.
 3. برای حرکت رو به جلو و رو به عقب، افزایش سرعت به طور تدریجی اتفاق می افتد، نه اینکه ناگهان برابر با مقدار ثابتی قرار داده شود.
 4. برای مدیریت سیستم پیچیدن ماشین، زاویه اسپرایت چرخانده می شود(image_angle) و همزمان راستای حرکت(direction) نیز برابر با میزان چرخش قرار می گیرد تا حرکت طبیعی باشد. تغییر زاویه و راستای حرکت نیز به تدریج افزایش یا کاهش داده می شود نه به مقدار ثابت و ناگهانی.

نهایتا، در این سورس تلاش شده است از ساده ترین کدها استفاده شده و همه چیز به طور کامل توضیح داده شود. در صورتی که سوالی در این زمینه دارید از انتهای  صفحه پیام بگذارید.

car1.gmz

5 دیدگاه ها

 1. عباس گفت:

  عالی اقای مرزبان .اموزش هاتون حرف ندارن

 2. mehrsam گفت:

  آقای مرزبان سلام . دلم نیومد از مطالب مفید و پرمحتوای شما که با نثر روان و قابل فهم نوشتین استفاده کنم و تشکر نکنم . انشااله با قدرت ادامه بدین و سهم بزرگی در ارتقای صنعت بازیسازی کشورمون داشته باشین . شب و روزتون بخیر

 3. حسین گفت:

  آقای مرزبان،آموزش مبتدی قسمت سیزده برنامه نویسی گیم میکر کجاست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *