حرکت روان – Juicy Movement

حرکت روان – Juicy Movement

حرکت روان یا Juicy Movement به حرکتی گفته می شود که هموار یا به اصطلاح “روغنکاری” باشد. این حرکت در مقابل حرکت یکنواخت قرار می گیرد. حرکت یکنواخت به حرکتی گفته می شود که شیء در تمام لحظات سرعت ثابتی داشته و در نتیجه مسافت یکسانی را طی می کند. در حالی که در حرکت روان ، شیء مورد نظر ما نسبت به فاصله ای که تا مقصد خود دارد ، سرعت متفاوتی داشته و بنابراین مسافتی که در بازه های زمانی مختلف طی می کند، متفاوت است.

حرکت روان در مقایسه با حرکت یکنواخت دارای چشم نوازی و زیبایی بیشتری بوده و حس بهتری را به بازیکن می دهد. در حالی که حرکت یکنواخت حالت زمخت و مکانیکی تری دارد.

برای ایجاد حرکت Juicy یا روان یک فرمول کلی وجود دارد:

X += (Xt – X) * r

در این فرمول:
X : مقدار متغیر ما در هر لحظه
Xt : مقدار نهایی متغیر مورد نظر
r : نرخ تغییر (که معمولا یک عدد اعشاری کمتر از 1 است که با افزایش و کاهش آن سرعت حرکت تندتر یا کندتر می شود.
حال، با ارائه چند مثال، مفهوم Juicy Movement را بیشتر توضیح می دهیم.

مثال1:فرض کنید همانطور که در شکل بالا می بینید ، قصد داریم آبجکت ستاره از نقطه شروع خود در ابتدای بازی به سمت مقصد حرکت کند. همانطور که می بینید مختصات y کاراکتر در طول حرکت ثابت است و تنها مختصات x آن از مقدار اولیه آن به مقدار مقصد آن که برابر با 800 است تغییر می کند. بنابراین به سراغ آبجکت ستاره می رویم و در رخداد step آن کد زیر را می نویسیم:

x += (800 – x) * (0.1);

نتیجه کار را تست کنید ؛ همانطور که می بینید کاراکتر به سمت مختصات x برابر با 800 با نرخ تغییر 0.1 حرکت روان می کند و زمانی که به آن می رسد متوقف می شود.

مثال 2: فرض کنید این بار قصد داریم کاراکتر را طبق شکل زیر این بار تنها در جهت y به حرکت در آوریم.
بنابراین کد قبلی را حذف کرده و به جای آن:

y += (128 – y) * (0.1) ;

واضح است که اگر بخواهیم می توانیم هم x و هم y را به طور همزمان به همین صورت تغییر دهیم و کاراکتر را با حرکت روان به نقطه دلخواهی از صحنه منتقل کنیم.

 

از فرمول حرکت روان می توانیم برای تغییر در هرمتغیر حقیقی دیگری نیز استفاده کنیم. مثلا چرخش شیء:

Image_angle += (90 – image_angle) * (0.01);

امیدواریم این مطلب آموزشی برای شما مفید بوده باشد.
برای درک بهتر میزان جذابیت حرکات juicy و تاثیر فوق العاده ای که در بازی شما می گذارد، دیدن ویدیو زیر را به شما توصیه می کنیم. (ویدیو یوتیوب)

مشاهده ویدیو

 

 

2 دیدگاه ها

  1. hasan گفت:

    سلام
    من تازه با سایت شما آشنا شدم و از یه انجین دیگه استفاده می‌کنم. این آموزشتون خیلی مفید بود، چون مستقل از انجین می‌شه ازش استفاده کرد. امیدوارم این نوع آموزش‌ها رو بیشتر یاد بدید.

  2. amir گفت:

    خب ضرب مقدار اسپید در دلتا تایم مشکل رو حل نمیکنه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *